DGN Teknoloji - Datacenter
Sunucu Barındırma   Ayrılmış Alan   Web Hosting   Streaming   Alanadı Tescil  
anasayfa
    ALANADI TESCİL - DOMAIN NAME

Size ulaşmanın kolay yolu; "Alanadları"...

Alan adları, Internet üzerinde bulunan bilgisayar veya web sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan IP (Internet Protokol) numarasını tanımlayan isimlerdir. Internet kullanıcıları, bilgisayar veya web sitelerine sayısal adreslerini bilmelerine gerek kalmadan alan adı aracılığıyla ulaşabilirler. Örneğin, bir kullanıcı www.alanadınız.com adresine tıkladığı zaman, web sitenizin bağlı olduğu Internet Protokol adresine yönlenecektir.

Alan Adı Alınması

Alan Adlarını belirleyen kurumlar her ülke için farklıdır. Ancak, en çok kullanılan alan adları olan .com, .net, .org gibi sonunda herhangi bir ülke tanımı olmayanlar, Network Solutions, Register ve benzeri firmalardan satın alınabilir. Bu isimler "önce gelen alır" prensibi ile satılırlar. Alan adı .com.tr, gen.tr, org.tr gibi .tr uzantılı olacaksa, Türkiye için Alan Adı tahsis işlemlerini yürüten ODTÜ'den satın alınır. Bu isimleri alabilmek için bazı sınırlar mevcuttur; com.tr için şirket olmanız, net.tr için ISS olmanız gerekmektedir. com.tr uzantılı bir Alan Adı satın alabilmek için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Ticari Sicil Tescil belgesi veya Patent Enstitüsü tarafından verilen Marka Tescil Belgesi istenmektedir. Uzantısı, nom.tr olan Alan Adları isim sahiplerine ve gen.tr olan Alan Adları da yine ilk müracat edene satılırlar.

Alan Adının Başkası Tarafından Haksız Kullanımı

Alan adının tescilli bir marka ile, tescilli olmayan ama tanınmış bir marka ile, bir şirketin ticari ünvanı ile veya .tr dışındaki bir alan adı ile aynı veya ayırdedilemeyecek derecede aynı olması halinde, alan adı için başvuru yapanların bazı belgelere sahip olmalarının yanısıra alan adı ile kendi markası veya ticaret ünvanında bulunan ibareler arasında aynılık veya önemli ölçüde benzerlik olması aranmaktadır, bu da haksız rekabeti önlemektedir. Alan adına ilişkin bu taleplerde, sunulan belgelerdeki marka ve ticari ünvan gibi "ayırdedici" unsurlar dikkate alınmaktadır. Bu şartı karşılamayan başvurular ise reddedilmektedir. Bu kriterleri taşıyan birden fazla başvuru arasında ise kura çekilerek alan adı tahsisi yapılmaktadır. Eğer verilen alan adı bir başkasının isim veya markasına tecavüz teşkil ediyorsa, hukuki yollara müracaat edilecek, yapılan uyarıya rağmen alan adını kullanmaya devam eden kişiye karşı isim ve marka tecavüzüne veya haksız rekabete (TTK 56-65. md) dair hükümlere binaen ihtiyati tedbir kararı aldırmak gerekecektir. "Domain-grabbing" yani " Alan Adı korsanlığı" halinde ise ağır para ve hapis cezaları söz konusu olabilecektir. Alan adınızla ilgili haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, www.icann.org web sitesindeki "Domain Name Despute Resolution" linkini ziyaret edebilirsiniz. ICANN tüm dünyada alan adları ile ilgili çalışmaları yürüten, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Alan Adı Kaydı Ve Transferi

Alan Adı kaydı tüm dünya üstünde registrer olarak adlandırılan firmalar aracılığı ile yapılır. Tüm dünyadaki domainler Internet'in merkezi kabul edilen ICANN firmasının veritabanında tutulur. Alan adı kaydının, uluslararası sunucular tarafından devreye sokulması 24-72 saat sürmektedir.Transfer işlemi 72 saat içerisinde tamamlanmaktadırAlanadı tescil işlemleri için "İletişim" sayfasında yer alan araçlarla bize ulaşabilirsiniz.


DGN Teknoloji ® markası ve logosu 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK hükümlerine göre korunmaktadır. Site içerik ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz. © 2011
Datacenter | İletişim | SSS | DGN Plus | Twitter | Flickr | Foursquare | Kullanım Koşulları | Gizlilik
DGN Teknoloji Kurumsal